Pochôdzne terasy v Petržalke

Autor: Andrea Čapčeková | 12.4.2012 o 12:44 | (upravené 12.4.2012 o 12:52) Karma článku: 5,79 | Prečítané:  1547x

V súčasnej dobe patrí v Petržalke medzi jeden z najväčších problémov aj problém pochôdznych terás pod polyfunkčnými domami, ktorý je nevyhnutne treba riešiť, nakoľko je potrebné  podľa  vizuálnej obhliadky vykonať v čo najkratšom čase t.j. do jedného dvoch rokov rekonštrukciu týchto terás.

Terasy na Krásnohorskej 1-3 a Jasovskej 1-3  :

 

Terasy pred bytovými domami na Krásnohorskej, resp. Jasovskej ulici boli realizované ako samostatné objekty, dilatačne oddelené od nosnej konštrukcie prefabrikovaných  obytných objektov. Konkrétne ide o jednopodlažné stavby, bez vonkajšieho opláštenia, s dláždenou, resp. vyasfaltovanou strechou, slúžiacou pre pohyb ľudí v úrovni prvého poschodia obytných a polyfunkčných objektov. Prístup na terasy zabezpečuje sústava schodísk a rámp, terasy nie sú prestrešené a sú priamo vystavené poveternostným vplyvom, pričom dažďová voda je z horného povrchu terás odvádzaná vonkajšími a vnútornými zvodmi do kanalizácie.

·          Podľa stavu strešných konštrukcií a podľa súčasného stavu  nosných prvkov a podláh je vidieť, že opravy a údržbárske  práce boli prevádzané majiteľom v nedostatočnej mie­re. Na pochôdznej ploche terás sa vo veľkom množstve nachádzajú plochy, kde presakuje voda cez nefunkčnú strešnú krytinu. Ide o navlhnuté až mokré stropy a okolia stykových škár, kde degraduje malta v ložných škárach a opadáva krycia betónová vrstva. Ide však o významnú poruchu z hľadiska životnosti konštrukcie a o zníženie úžitkových vlastností konštrukcií.

·          Na viacerých miestach je obnaženie nosnej výstuže v nosných priečlach, pričom konkrétne ide o odpadnutie krycej betónovej vrstvy v strede rozponu, pričom výstuž silne koroduje.

·          V ďalších prípadoch sa vyskytujú poruchy v dilatačných škárach. Jedná sa o ložné a styčné škáry, do ktorých zateká voda z narušenej strechy, pričom v niektorých prípadoch začínajú korodovať príložné oceľové platne a odpadávať zálievková malta zo styčnej škáry.

 

·     Vo viacerých prípadoch sú plochy, kde v minulosti a súčasnosti zatekalo, resp. stekala voda, po obvodovej ploche a schodiskách. Ide o navlhnuté až mokré styky, kde degraduje malta v ložných škárach a korodujú privarenia nosných stĺpikov zábradlia. Jedná sa zníženie úžitkových vlastností týchto výplňových konštrukcií. Následkom korózie však dochádza k degradovaniu nosných prvkov a  v budúcnosti môže dôjsť k havarijnej poruche, t.j. ohrozeniu bezpečnosti osôb, pohybujúcich sa po schodiskách a v blízkosti zábradlí.

·     Vizuálne  boli zistené odpadnuté plochy podlahových vrstiev, napríklad aj z niektorých stupňov. Porucha, ktorá sa však následkom nedostatočnej údržby bude v budúcnosti zhoršovať.

·     Problematické je poškodenie krycej betónovej vrstvy v prípadoch, keď došlo k obnaženiu nosnej výstuže priečelí a jej korózii, t.j. bol zmenšený nosný prierez výstuže.

·     Pochôdzná plocha terás – je potrebná oprava trhliniek, zastavenie vtekania vody do styčných a dilatačných škár, ošetrenie skorodovanej nosnej výstuže a vyhotovenie krycej vrstvy obnaženej výstuže na poškodených nosných prvkoch. Rovnako bude a je potrebné aj vyspraviť vypadnuté časti zálievky v stykoch prvkov.

·     Potrebná je tiež údržba veľkého rozsahu, ktorá sa týka oceľových prvkov zábradlí. Nutná  je podrobná previerka rozsahu korózie oceľových prvkov, ako aj ich privarení v stykoch, a ich následná rekonštrukcia.

·     Vodotesnú izoláciu terás je potrebné rekonštruovať, nakoľko dochádza k presakovaniu vody do konštrukcie a následnému narušovaniu jej stykov a výstuže. Nakoľko parametre tejto izolácie boli navrhnuté v sedemdesiatych rokoch minulého storočia predpokladám, že jednotlivé detaily v dilatácii a oplechovaní majú nedostatočné parametre pre súčasné požiadavky a bude potrebná ich rekonštrukcia.

 

Možno konštatovať, že opotrebenie celej stavby je „značné“, lokálne došlo k závadám, ktoré znižujú úžitkové vlastnosti. Ide o významné poruchy, ktoré vo veľkej miere obmedzujú životnosť konštrukcie.

                

Pochôdznych terás je v Petržalke  veľa a takmer všetky sú z technického hľadiska  v rovnako zlom technickom stave, ako je to na Krásnohorskej a Jasovskej, preto je nutné začať okamžite riešiť všetky pochôdzne terasy v Petržalke.

 

Pred začatím  komplexných rekonštrukcií terás v Petržalke , je však potrebné vyriešiť majetkovo - právne stavy terás, dať ich tým, ktorým patria a s pomocou obce a mesta  nájsť riešenie ich sanácie.

 

Tiež je dôležité podotknúť, že čím neskôr sa začne s rekonštrukciou terás, tým bude rekonštrukcia finančne náročnejšia.

 

A čo je najdôležitejšie v budúcnosti môže dôjsť k havarijnej poruche, t.j. ohrozeniu bezpečnosti osôb, pohybujúcich sa po schodiskách a v blízkosti zábradlí a možné následky takýchto zranení sa vyčísliť nedajú...zdravie sa totiž kúpiť nedá, ale dá sa chrániť.

 

Zodpovední za stav terás /schodíšť/rámp by si mali uvedomiť, že pri nezavinenom úraze majú poškodení minimálne tieto nároky:
-        v prípade zlého stavu chodníka majú  nárok na odškodnenie v zákonom určenom rozsahu od správcu komunikácie
-        majú  nárok na uhradenie: bolestného, sťaženia spoločenského uplatnenia (trvalé následky – ak vzniknú a sú potvrdené zdravotnou dokumentáciou), vecná škoda – poškodený odev, veci, ktoré mal pri sebe alebo na sebe (rozbité okuliare či
mobil), náklady spojené s liečením, strata na zárobku počas PN, prípadne aj strata na zárobku po skončení PN…atď.

 

Zodpovední za stav terás / schodíšť  Krásnohorská - Jasovská , by mali podľa môjho názoru okamžite prijať také opatrenia, aby bola zachovaná bezpečnosť obyvateľov proti úrazu.

Dňa 31.12.2011 som e-mailom upozornila kompetentných na havarijný stav schodísk. Bohužiaľ,  dodnes schodisko na terasu nie je ani len zabezpečené voči možnému úrazu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?