Pochôdzne terasy v Petržalke

Autor: Andrea Čapčeková | 12.4.2012 o 12:44 | (upravené 12.4.2012 o 12:52) Karma článku: 5,79 | Prečítané:  1528x

V súčasnej dobe patrí v Petržalke medzi jeden z najväčších problémov aj problém pochôdznych terás pod polyfunkčnými domami, ktorý je nevyhnutne treba riešiť, nakoľko je potrebné  podľa  vizuálnej obhliadky vykonať v čo najkratšom čase t.j. do jedného dvoch rokov rekonštrukciu týchto terás.

Terasy na Krásnohorskej 1-3 a Jasovskej 1-3  :

 

Terasy pred bytovými domami na Krásnohorskej, resp. Jasovskej ulici boli realizované ako samostatné objekty, dilatačne oddelené od nosnej konštrukcie prefabrikovaných  obytných objektov. Konkrétne ide o jednopodlažné stavby, bez vonkajšieho opláštenia, s dláždenou, resp. vyasfaltovanou strechou, slúžiacou pre pohyb ľudí v úrovni prvého poschodia obytných a polyfunkčných objektov. Prístup na terasy zabezpečuje sústava schodísk a rámp, terasy nie sú prestrešené a sú priamo vystavené poveternostným vplyvom, pričom dažďová voda je z horného povrchu terás odvádzaná vonkajšími a vnútornými zvodmi do kanalizácie.

·          Podľa stavu strešných konštrukcií a podľa súčasného stavu  nosných prvkov a podláh je vidieť, že opravy a údržbárske  práce boli prevádzané majiteľom v nedostatočnej mie­re. Na pochôdznej ploche terás sa vo veľkom množstve nachádzajú plochy, kde presakuje voda cez nefunkčnú strešnú krytinu. Ide o navlhnuté až mokré stropy a okolia stykových škár, kde degraduje malta v ložných škárach a opadáva krycia betónová vrstva. Ide však o významnú poruchu z hľadiska životnosti konštrukcie a o zníženie úžitkových vlastností konštrukcií.

·          Na viacerých miestach je obnaženie nosnej výstuže v nosných priečlach, pričom konkrétne ide o odpadnutie krycej betónovej vrstvy v strede rozponu, pričom výstuž silne koroduje.

·          V ďalších prípadoch sa vyskytujú poruchy v dilatačných škárach. Jedná sa o ložné a styčné škáry, do ktorých zateká voda z narušenej strechy, pričom v niektorých prípadoch začínajú korodovať príložné oceľové platne a odpadávať zálievková malta zo styčnej škáry.

 

·     Vo viacerých prípadoch sú plochy, kde v minulosti a súčasnosti zatekalo, resp. stekala voda, po obvodovej ploche a schodiskách. Ide o navlhnuté až mokré styky, kde degraduje malta v ložných škárach a korodujú privarenia nosných stĺpikov zábradlia. Jedná sa zníženie úžitkových vlastností týchto výplňových konštrukcií. Následkom korózie však dochádza k degradovaniu nosných prvkov a  v budúcnosti môže dôjsť k havarijnej poruche, t.j. ohrozeniu bezpečnosti osôb, pohybujúcich sa po schodiskách a v blízkosti zábradlí.

·     Vizuálne  boli zistené odpadnuté plochy podlahových vrstiev, napríklad aj z niektorých stupňov. Porucha, ktorá sa však následkom nedostatočnej údržby bude v budúcnosti zhoršovať.

·     Problematické je poškodenie krycej betónovej vrstvy v prípadoch, keď došlo k obnaženiu nosnej výstuže priečelí a jej korózii, t.j. bol zmenšený nosný prierez výstuže.

·     Pochôdzná plocha terás – je potrebná oprava trhliniek, zastavenie vtekania vody do styčných a dilatačných škár, ošetrenie skorodovanej nosnej výstuže a vyhotovenie krycej vrstvy obnaženej výstuže na poškodených nosných prvkoch. Rovnako bude a je potrebné aj vyspraviť vypadnuté časti zálievky v stykoch prvkov.

·     Potrebná je tiež údržba veľkého rozsahu, ktorá sa týka oceľových prvkov zábradlí. Nutná  je podrobná previerka rozsahu korózie oceľových prvkov, ako aj ich privarení v stykoch, a ich následná rekonštrukcia.

·     Vodotesnú izoláciu terás je potrebné rekonštruovať, nakoľko dochádza k presakovaniu vody do konštrukcie a následnému narušovaniu jej stykov a výstuže. Nakoľko parametre tejto izolácie boli navrhnuté v sedemdesiatych rokoch minulého storočia predpokladám, že jednotlivé detaily v dilatácii a oplechovaní majú nedostatočné parametre pre súčasné požiadavky a bude potrebná ich rekonštrukcia.

 

Možno konštatovať, že opotrebenie celej stavby je „značné“, lokálne došlo k závadám, ktoré znižujú úžitkové vlastnosti. Ide o významné poruchy, ktoré vo veľkej miere obmedzujú životnosť konštrukcie.

                

Pochôdznych terás je v Petržalke  veľa a takmer všetky sú z technického hľadiska  v rovnako zlom technickom stave, ako je to na Krásnohorskej a Jasovskej, preto je nutné začať okamžite riešiť všetky pochôdzne terasy v Petržalke.

 

Pred začatím  komplexných rekonštrukcií terás v Petržalke , je však potrebné vyriešiť majetkovo - právne stavy terás, dať ich tým, ktorým patria a s pomocou obce a mesta  nájsť riešenie ich sanácie.

 

Tiež je dôležité podotknúť, že čím neskôr sa začne s rekonštrukciou terás, tým bude rekonštrukcia finančne náročnejšia.

 

A čo je najdôležitejšie v budúcnosti môže dôjsť k havarijnej poruche, t.j. ohrozeniu bezpečnosti osôb, pohybujúcich sa po schodiskách a v blízkosti zábradlí a možné následky takýchto zranení sa vyčísliť nedajú...zdravie sa totiž kúpiť nedá, ale dá sa chrániť.

 

Zodpovední za stav terás /schodíšť/rámp by si mali uvedomiť, že pri nezavinenom úraze majú poškodení minimálne tieto nároky:
-        v prípade zlého stavu chodníka majú  nárok na odškodnenie v zákonom určenom rozsahu od správcu komunikácie
-        majú  nárok na uhradenie: bolestného, sťaženia spoločenského uplatnenia (trvalé následky – ak vzniknú a sú potvrdené zdravotnou dokumentáciou), vecná škoda – poškodený odev, veci, ktoré mal pri sebe alebo na sebe (rozbité okuliare či
mobil), náklady spojené s liečením, strata na zárobku počas PN, prípadne aj strata na zárobku po skončení PN…atď.

 

Zodpovední za stav terás / schodíšť  Krásnohorská - Jasovská , by mali podľa môjho názoru okamžite prijať také opatrenia, aby bola zachovaná bezpečnosť obyvateľov proti úrazu.

Dňa 31.12.2011 som e-mailom upozornila kompetentných na havarijný stav schodísk. Bohužiaľ,  dodnes schodisko na terasu nie je ani len zabezpečené voči možnému úrazu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, kedy oficiálne spustí rokovania o brexite.


Už ste čítali?